Visa ett inlägg
Oläst 2010-03-23, 12:08 #3
tartareandesire tartareandesire är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 11 585
tartareandesire tartareandesire är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 11 585
Citat:
Ursprungligen postat av mephisto73 Visa inlägg
Jag "begriper" att det är populärt, och att det fyller någon sorts behov hos många människor, men jag kan för min *egen* del inte förstå varför - facebook är inte intressant för mig personligen. Men du har rätt - facebook är en gigantisk succe, att påstå något annat vore dumt.

Att det inte är den bästa affärsmodellen är kanske inte relevant i sammanhanget.

Jag håller dock inte med om att facebook/zuckerberg revolutionerat genren eller ens varit pionjär, man har byggt på och vidareutvecklat, på samma sätt som Skype inte var först med internettelefoni, trots att Skype idag är störst.

De flesta stora sajter idag var inte "först" i den meningen, men de var kanske först med att erbjuda tjänsten i ett tillräckligt attraktivt format för att massorna skulle komma.
Hehe, jag tror du missförstod lite grann. Det var inte att begripa ATT det är populärt jag syftade på utan VARFÖR det är populärt som är det viktiga att ta till sig. Skype, Twitter och Facebook (och flera andra mycket populära tjänster) är i grunden väldigt enkla tjänster som i princip vem som helst med hyfsad erfarenhet inom programmering kan bygga upp till dess att de blir gigantiska. Det räcker inte med att vara först eller mest avancerad, det handlar om att göra det svåra enkelt och att förstå hur människor fungerar på internet. Det är det som krävs för att nå framgång och där Zuckerbergs styrka ligger. Lite psykologiskt och beteendevetenskapligt tänkande är bra att ha med i bilden när det gäller utveckling av webbtjänster.
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments

Senast redigerad av tartareandesire den 2010-03-23 klockan 12:10
tartareandesire är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat