Visa ett inlägg
Oläst 2010-03-18, 10:20 #8
BarateaUs avatar
BarateaU BarateaU är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Nov 2007
Inlägg: 2 648
BarateaU BarateaU är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
BarateaUs avatar
 
Reg.datum: Nov 2007
Inlägg: 2 648
Utrymmet och bw'n är lite tilltaget som alla säger och de är samma med gmail osv osv.
Självklart kan inte alla utnyttja de, då skulle de inte funka och de kan ju alla räkna ut.

De görs ju möjligt genom att alla inte utnyttjar i närheten av detta. 10% av användare använder säkert max 50%, om ens de.
Sen kan jag inte tänka mig att en hunka i månaden skulle täcka kostnad för SAN, 200GB hw disk, backup till disk/band, el, service avtal, anställda som skall pilla med allt, lokaler, osv osv osv.
Så jaaaa klart som f*n att de inte är en möjlig affärsmodell att 100% av alla använder 100% av utrymme och bw.

Eller som servage's affärsmodell, 750gb disk/7500gb bw, är inte direkt hållbar heller om man räknar på 69kr/mån, men där får man inte backup osv så tror att de har en lägre kostnad en binero's "prima" 200gb hosting. Men just att de bara är kanske 1-2% av kunderna som utnyttjar max 50% av de utlovade.
BarateaU är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat