Ämne: KTH-attacken?
Visa ett inlägg
Oläst 2010-03-16, 19:08 #26
tartareandesire tartareandesire är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 11 585
tartareandesire tartareandesire är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 11 585
whizzter, den här diskussionen har ingenting med rädsla att göra utan samhällsansvar. Det finns helt enkelt inget annat försvarbart alternativ än att ta ett uttalat bombhot på allvar även om man självfallet är medveten om att det med största sannolikhet inte kommer att genomföras.

Du drar lite märkliga paralleller i ditt inlägg också och talar om lite allt möjligt som inte alls har relevans för det som diskuterats. Att en del tror att "mördare hänger i alla löparbanor" spelar mindre roll, extremer i alla riktningar förekommer (som vi också sett exempel på här) alltid i samhället men de är sällan annat än en mycket liten minoritet. De som är irrationellt rädda för allt och alla är ytterst få och de finns nog kvar oavsett om en skola bombhotas eller inte och oavsett hur situationen hanteras.

Patrik, läs vad jag skrev i föregående inlägg, du tar återigen upp exempel som inte alls är jämförbara exakt av samma anledning... Att tro att något parti fiskar röster i samband med hotet mot KTH är väl också ganska långsökt. Vilka politiker har alls varit inblandade och hur många har sett det? Känns lite som att du argumenterar mot samhället, myndigheter och mänskligheten... Du tog inte upp någon drog rent ut så du får gärna berätta vilken som skulle vara befriad från effekter som våld och misär.
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments

Senast redigerad av tartareandesire den 2010-03-16 klockan 19:15
tartareandesire är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat