Visa ett inlägg
Oläst 2010-03-14, 22:19 #8
Conny Westh Conny Westh är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
Conny Westh Conny Westh är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
Citat:
Ursprungligen postat av Lancelot Visa inlägg
Fakturametoden verkar så avancerad. Så jag funderar just nu på att köra med kontantmetoden tills jag senare orkar lära mig fakturametoden. Men funderar fortfarande.

Har tid att fundera tills april .

Tack för alla svar
Det som skiljer kontantmetoden och fakturametoden åt är bara NÄR fakturor och inbetalningar för dessa ska bokföras. i övrigt är metoderna i princip lika dana.

Man kan "fuska" genom att man struntar i att boka upp kundfordran (eftersom den nollas i samma verifikation om fakturan betalts till fullo, annars ska även kundfordran med enligt kontantmetoden ändå) under löpande verksamhetsår men det måste man ändå göra på bokslutsdagen för de fakturor som inte är betalda då. Samma sak gäller leverantörsfakturor.

Periodisering ska man även göra med kontantmetoden. Särskilt viktigt att hålla koll på vilket bokföringsår man bokar in transaktionerna på, detta är lika viktigt enligt båda metoderna.

I slutändan blir det enklare att alltid köra med fakturametoden för då kan man ta fram en ögonblicksbild avdet ekonomiska läget när som helst under året.
Conny Westh är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat