Visa ett inlägg
Oläst 2010-03-11, 23:10 #8
Davves avatar
Davve Davve är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Feb 2004
Inlägg: 3 267
Davve Davve är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
Davves avatar
 
Reg.datum: Feb 2004
Inlägg: 3 267
Även jag råkar ut för liknande kunder ibland. Det händer 1-2 gånger per år. För min del så handlar det om trycksaker som inte blivit som kunden tänkt sig. Kan vara att det blir lite mörkare eller ljusare än på dator skärmen. För oss som jobbar med tryck så är det en självklarhet att en trycksak ser aldrig exakt ut som på skärmen, men alla förstår inte det och jag har full förståelse för detta.

Jag brukar alltid försöka hitta en lösning tillsammans med kunden så att denne känner sig nöjd och kan prata gott om min tjänst. Det går inte alltid men jag försöker varje gång. Ibland låser det sig och kunden kräver för mycket, då erbjuder jag bara att göra om det till en lite mindre kostnad och föreslår att jag gör originalen själv så det blir rätt.

Det är inte riktigt samma problem som du har. Du jobbar ju inte med det längre och har ingen anledning att lägga tiden på den kunden. Vill han ha mer får han också betala mer.
Davve är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat