Visa ett inlägg
Oläst 2010-02-15, 05:59 #2
Conny Westh Conny Westh är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
Conny Westh Conny Westh är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
kör du med fakturametoden ska du använda valutakursen på faktureringsdatumet för faktureringen och valutakursen på betalningsdagen för betalningen. Sen får du ytterligare ett tillfälle när du flyttar pengarna från EUR-kontot till SEK-kontot då gör du en ny valutakursomvanling i bokföringen. (dvs vid 3 olika tillfällen och 3 olika valutakurser).

Använder du kontantmetoden så ska du använda valutakursen på betalningsdagenbåde för fakturabeloppet och för inbetalnuingen från kunden. Sen ska du använda valutakursen på överflyttningsdagen från EUR till SEK.


Jag tyckte det var enklast att ha automatisk konvertering av valutan när betalningen kom in till mitt konto men det är en smaksak. Jag har alltid kört fakturametoden.
Conny Westh är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat