Citat:
Ursprungligen postat av TradeDoubler
Hej,
Svea Direkt meddelade att de önskade upphöra med annonseringen via TradeDoubler tillsvidare pga. en omstrukturering i sina strategier och erbjudanden. TradeDoubler valde då att inte stänga ner programmet helt då vi hade förhoppningar om att vi skulle kunna återuppta samarbetet i framtiden. Vid en total nedstängning hade affiliates blivit tvungna att implementera om sina länkar vid en återuppstart.
Vi beklagar ifall informationen kring att all annonserning skulle avbrytas inte nådde ut till alla samt att ett definitivt beslut har dragit ut på tiden. Ett beslut om komplett nedstängning kommer att fattas inom en vecka efter dialog med Sveadirekt.
Tills dess uppmanar vi alla affiliates att inte annonsera SveaDirekt.
Mvh,
Daniel
Account Manager TradeDoubler
|
Nu har det gått 1 år och 4 veckor sedan Svea avslutade annonseringen och 3 veckor sedan ni skulle fatta beslut med Svea om det skulle stängas ner, men jag har inte hört ett ljud och Svea ligger fortfarande kvar men utan betalning till affiliatesen.
Så hur ligger det egentligen till? Betalar Svea er för att ni inte ska avaktivera affiliatelänkarna eller blåser Svea er och har fått gratisreklam i över ett år på eftersläntrade affiliates?
Tell us...