Visa ett inlägg
Oläst 2010-02-02, 17:37 #16
Internet Swedens avatar
Internet Sweden Internet Sweden är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Apr 2005
Inlägg: 2 511
Internet Sweden Internet Sweden är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
Internet Swedens avatar
 
Reg.datum: Apr 2005
Inlägg: 2 511
Citat:
Ursprungligen postat av studiox Visa inlägg
Tycker inte som InternetSweden att den heliga brytpunkten är ett bindestreck (som jag tolkar inlägget)

Jag har svårt att hitta NÅGON anledning varför man skulle vilja registrera ett sådant namn. Jag har inte rätt att skriva SAAB-SPYKER på mitt visitkort utan att inkräkta på varumärkesrätt men på internet gäller inga vanliga regler och där får jag göra precis vad jag vill ur en subjektiv konstig bedömning.
Jag är rädd att jag var otydlig eller att du iaf missförstått mig.

Jag menar att SAAB eller SPYKER som domännamn var för sig, sannolikt skulle vara gångbart att köra en blogg eller liknande om man nu skulle velat göra det - men jast att det är ihopskrivet i ett och samma domännamn (med eller utan bindestreck) så blir det omöjligt att se något annat än just att det registrerats i ond tro.
Lite på samma sätt som jag brukar säga att ICA kan vara en förkortning, och matbutik ett generellt ord, men icamatbutik eller ica-matbutik blir likaså ond tro (anser jag då).

//Peter
Internet Sweden är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat