Visa ett inlägg
Oläst 2010-02-01, 19:10 #1
rhuse rhuse är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Jun 2006
Inlägg: 655
rhuse rhuse är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Jun 2006
Inlägg: 655
Standard Rankar satellitsidor bättre?

Det här troligtvis en riktig nybörjarfråga och har säkert besvarats tidigare även om det är svårt att söka efter såna trådar eftersom jag knappt vet hur jag ska formulera frågan. Så jag tänkte istället försöka mig på ett exempel:

Säg att man vill ranka bra på termen "bilar" med domänen bilar.se. Är det då fördelaktigt att skapa bilar.se/grönabilar.html, bilar.se/rödabilar.html etc. för att förbättra huvuddomänens ranking på termen "bilar"? Spelar det kanske inte någon roller kan det till och med tänkas förstöra för huvudsidans ranking genom att man "urvattnar" sökorden?

Om vi tar ett annat exempel. Skulle undersidorna bilar.se/opel.html och bilar.se/saab.html hjälpa huvuddomänen att ranka på "bilar"?
rhuse är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat