Visa ett inlägg
Oläst 2010-01-26, 21:43 #4
Tore Tore är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Nov 2009
Inlägg: 62
Tore Tore är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Nov 2009
Inlägg: 62
Citat:
Ursprungligen postat av candlestick Visa inlägg
Det är lite liv i tråden så jag fyller i några punkter som jag själv kommit på:
  • Efter flytten av sidan, ingen supportansvar från min sida.
  • Avtalet är bekräftat när köpessumman är överförd

Vilka punkter kan Köparen tänkas vilja ha med?
Först och främst, grattis till försäljning!

Vad som ingår i köpet är ju bra att ha med. Vad menas med "sidan". T.ex:

1. Köpet avser:
- Domänen blablabla.com
- Rätt att använda koden som driver sidan just nu

Kommentar: Bra att skriva "rätt att använda koden" istället för "alla rättigheter till koden". På så sätt kan du återanvända snuttar av koden till ditt nästa projekt (givetvis en punkt du kan backa på om köparen är grinig).

Jag skulle inte skriva "Avtalet är bekräftat när köpessumman är överförd" utan istället kräva den andres underskrift. Annars behöver ju köparen inte betala för sajten (han ingår ju avtalet först när han betalar).
Formuleringen jag tror du är ute efter är: "Candlestick är ägare till sidan fram tills full betalning genomförts". På så sätt, om han inte betalar är du fortfarande ägare av sidan.

Sen finns det ju en massa inledande formalia som "Avtal mellan bla bla och blu blu gällande köp av webbsajt"

Om det gäller stora summor kan det vara bra att låta en advokat skriva ett avtal åt dig. Det borde han kunna göra för inte allt för många tusenlappar. Sen kan du återanvända dig av det avtalet nästa gång du säljer en sajt.

Lycka till!
Tore är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat