 |
Mycket flitig postare
|
|
Reg.datum: May 2008
Inlägg: 819
|
|
Mycket flitig postare
Reg.datum: May 2008
Inlägg: 819
|
Jag har inget negativt att säga om vBulletin - det är mycket potent
Men jag undrar om man inte ibland stirrar för mycket på vad man kan göra och kanske glömmer ett forums viktigaste funktion - mycket folk som skriver många intressanta inlägg. Det tror jag är mycket viktigare än hur många olika funktioner det finns och/eller varje användare har tillgång till. Min erfarenhet är att de flesta inte använder dem.
Jag tog en titt på ett forum som en av ungarna hänger på - kattforum.se (visade sig vara phpBB) och det kanske inte ser så väldigt spännande ut men oj vilken aktivitet! Få kategorier och mycket inlägg - det är vad man som besökare vill se. Tomma kategorier är nog det mest avtändande som finns. Kanske är det "Horror vacu", skäcken för tomrum, som gör att vi gärna flyr från sådana ställen.
Visst, man kan ha massor med kategorier om de är fyllda - men varje tom kategori är en pina. Jag tror att du missade ordet "nytt" i Wojts inlägg. Det står: Det är allmän vetskap att man inte skall ha 100 olika kategorier i ett nytt forum.
Eftersom du tog upp Flashback så kan jag meddela att det startade inte med alla dessa kategorier och man skapar nya först efter ordentlig genomgång - de vet att inaktiva kategorier är forum-killers
Varför inte göra om "board" till kategorier och därmed starta med 6 kategorier. När de har ett par hundra trådar var så kanske det kan vara dags att dela upp dem. Då vet man även vilka kategorier som är intressanta för besökarna. Som det nu är finns risken att någon alltid kommer att gapa tom.
Hyr in "användare" eller börja skriva inlägg själv i ett par olika användarnamn! Det anses väl inte snygg men används nog oftare än man tror, eller?
Varför låta du de posta meddelande till dig (som inte syns) om vad de vill ha på sidan? Det är väl bättre att de postar dem i forumet. Du skriver att du tar emot 10-30/dag och det skulle ju ge runt 140 inlägg i veckan! Verkar inte så smart att slänga bort de inläggen.
|