För att ta fallet Facebook så är det inte alls så enkelt.
De kör ett datacenter på västkusten (Kalifornien) och ett på östkusten (Virginia). Förbättringen för många europeer i svarstid mot östkusten blir stor - från öst till väst i USA är ofta runt 70ms medan Europa till USA handlar om 130ms eller något i den storleksordningen.
Sen kör de också allt sitt statiska innehåll via Akamai. De har europeiska servrar. I fallet Facebook är det rätt viktigt då en sida innehåller många små bilder där svarstiden är viktigare.
Citat:
Ursprungligen postat av oklok
Tack för svaret Johan.
Så med andra ord så ska det gå att hosta i Sverige, men att för att få lägsta responstid så skall man alltså hosta i respektive land där det finns mest besökare.
Tänkte tex på ebay.com , dem borde ha server i USA, men det går ändå väldigt snabbt att nå dem. Samma sak med facebook.
|