Visa ett inlägg
Oläst 2010-01-16, 00:23 #7
StateCollapse StateCollapse är inte uppkopplad
Banned
 
Reg.datum: Nov 2009
Inlägg: 399
StateCollapse StateCollapse är inte uppkopplad
Banned
 
Reg.datum: Nov 2009
Inlägg: 399
Citat:
Ursprungligen postat av ConnyWesth Visa inlägg
En revisor får absolut ALDRIG sköta ett företags bokföring som han är revisor för.

Revisorns roll är att GRANSKA bokföringen och styrelsens arbete och lämna en revisionsrapport (om styrelsen begär det) till styrelse respektive en revisionsberättelse till Bolagsstämman/årsredovisningen.

Bokföring måste skötas klanderfritt och det är VD/Styrelsen som har ansvaret oavsett om man lejer ut det på en redovisningsbyrå/-konsult eller inte, ansvaret kan man aldrig bli av med, men man kan leja bort det praktiska jobbet.
Förklarade då kanske fel.

Jag hade företag som skötte min bokföring. Dom hjälpte mig att redovisa allting till skatteverket eftersom jag inte kunde eller kan detta själv.

För den webbplats jag har öppnat så finns det idag inget företag då den webbplats som jag kör Affilate igenom (hur stavas det?) begär att jag ska fylla i mina fyra sista och då behöver jag inte driva eget när utbetalningar ska göras.

Måste väl öppna eget förr eller senare*suck*

Senast redigerad av StateCollapse den 2010-01-16 klockan 00:27
StateCollapse är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat