Visa ett inlägg
Oläst 2010-01-14, 00:33 #4
studiox studiox är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: Aug 2004
Inlägg: 1 356
studiox studiox är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: Aug 2004
Inlägg: 1 356
Citat:
Ursprungligen postat av Lyx Visa inlägg
Tack för svar.
Jo, det går ju snabbt om man söker med index. Kanske dumt av att mej att skriva så. Men låt säga att jag vill hitta ett index utifrån en annan nyckel som är på strängformat.

Är det någon som har erfaranhet om detta? Jag har aldrig haft någon stor databas så nu inför ett kommande projekt behöver jag veta hur mycket av datat som jag kan spara på. Förtillfället gör jag runt 10-20.000 insättningar per dag.

Jag är ute efter svar likande "Jag hade en databas som tillslut blev ohanterbar pga... och den var av storleken ~x cirka y records"
Det mesta NORMALA som man gör när man är OSÄKER är att skapa TESTDATA. Före jul var jag med i ett projekt som skulle skapa data i storleksordningen 20M rader i en EV modell (Där kan du fetglömma index) så vi skapade helt enkelt 20M rader random data. På en MSSQL server med 16G ram och QuadCore Dell 2950 tog det nästan en minut att hitta rätt data, då är det ändå MSSQL som är bra på att använda externa keys.
studiox är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat