Citat:
Ursprungligen postat av edited
Hej!
Tänkte kolla om någon här vet eller kan rekommedera någon bank (vilken som helst) som har bra sparränta på ett halvstort kapital!
Tack på förhand!
|
För att ge ett bra råd om hur du ska spara undan din likviditet beror på om du gör det som privatperson eller i företaget? Vissa räntebaserade konton från exempelvis marginalen.se tar enbart emot privatpersoner.
Skandiabanken har exempelvis något som heter sparcertifikat och där man binder upp pengarna under en längre tid och då får man betydligt högre ränta, men dessa sparcertifikat omfattas INTE av insättninggarantin.
Sen är beloppets storlek och hur lång tid du kan avvara pengarna avgörande.
Normalt skulle man väl även göra en bedömning av din riskbenägenhet men vad jag förstår så har du redan vägt in det och detta är inte riskvilliga pengar utan pengar för mer kortsiktigt behov. Om jag gissar rätt.
I och med att pengarna har en kortsiktig placeringshorizont så är ju alla typer av riskbaserade sparformer uteslutna som aktier, aktiefonder m.m.
Men som Finansminister Anne Wibble en gång sa så bör man ha ca en årslön på banken innan man funderar på att göra annat med sina pengar (de pengar som är mer än årslönen på banken vill säga).
Ingen bör dock hamna under 3 månadslöner på banken för då är man rätt känslig mot störningar i likviditeten.