Visa ett inlägg
Oläst 2010-01-02, 10:36 #2
Magnus_A Magnus_A är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: May 2006
Inlägg: 2 604
Magnus_A Magnus_A är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: May 2006
Inlägg: 2 604
1) I princip ja, men de måste ha ett marknadsvärde som motsvarar det du köper in dem för, annars får du betala mellanskillnaden som lön. Svårigheten är här att värdera portföljen, och utgångspunkten är att de är värderade till vad du köpt in dem för. Kan du inte värdera dem på det sättet så undvik detta alternativ.
2) Har du köpt en tillgång med varaktigt värde så räknas den in som tillgångar och därmed blir inte aktiekapitalet förbrukat. Se upp för eventuell avskrivning som tar ner värdet. Tänk på att likviditeten sjunker så att du har dåligt med pengar på bankkontot sen.
3) Ja, inte bara revisorn utan även Bolagsverket. Använd inte detta sätt om du inte har en egendom som är lätt att värdera och som har ett substansiellt värde över tid, typ fastigheter, lastbilar, maskinpark (ej datorer). Dessutom kan det bli det problem sen eftersom du inte har kontanter utan måste skjuta till det för att täcka löpande utgifter om inte din verksamhet genererar ett positivt kassaflöde.
Magnus_A är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat