Citat:
Ursprungligen postat av jonny
Jag tyckte faktiskt att octarin var ett bra namn. Det känns inte alls så hårt och kopplingen till kemiska stridsmedel tyckte jag var väldigt långsökt. Om du dessutom kombinerar det med loggan du fick i julklapp blir det ju ännu bättre. Kör på det.
|
Tack för uppmuntran! Jo, kopplingen till kemiska stridsmedel är långsökt, men kopplingen till diverse kemikalier är närmare pga ändelsen -in, klorin, samarin, heroin.. Fast man kan ju analysera sönder alla ord.
Det handlar nog mer om resten av imagen. Jag har surfat på diverse ord jag tyckt om och hittade
gryning.se. Vackert ord men den loggan gjorde det plötsligt kallt.
Jag vill i alla fall ha något som ligger mig varmt om hjärtat och inte bara är marknadsanpassat eller vad man ska kalla det. Håller på att pussla ihop en ny version av hemsidan och har jag inte kommit på något bättre när den är klar så blir det octarin.