Citat:
Ursprungligen postat av Captain Thailand
Personligen tycker jag inte heller att "Naturprodukter" känns pretentiöst. Inte det minsta faktiskt. Om det är det du sysslar med är det ju snarare ett stort plus att det framkommer.
|
Det är så jag tänker med, att det ska framkomma tydligt vad jag håller på med. Jag tänker på sådana saker som mailavsändare och när man ska presentera sig i telefon. Det tog ju ett tag innan man tänkte datorer när man hör Apple och tills jag blir så känd så kan det vara bra!
Det skulle ju vara domän octarin.se (vilket jag har registrerat nu!) och logga något i stil med
octarin
NATURPRODUKTER
För att presentera vad jag gör så snabbt som möjligt. Det är det som har varit så bra med helenas henna, inga tvivel där.
Jag kom förresten på vad jag kan göra med hennafärg.se,
http://www.bambukläder.se/ en fin presentationssida som länkar till butiken, googlevänligt och bara lite fult.
Citat:
Ursprungligen postat av emilv
Octarin är ju ett bra företagsnamn. Sedan kan du låta produktserien heta något liknande; Octarin Natur tror jag skulle gå hem hos din målgrupp.
Snegla på konkurrenterna! Även om du inte tycker om skönhetsbranschen så vet de hur man tjänar pengar, och du måste tjäna pengar för att kunna fortsätta med det du gör. Det är inte fel att kopiera deras marknadsföringsmetoder och sedan lägga på dina egna fokus - då förstår kunderna vad det är du säljer samtidigt som du får fram vad skillnaden är med din serie.
Du säger att du hellre visar plantorna än sköna modeller. Utesluter de verkligen varandra?
|
Octarin Natur var bra, någon gång i framtiden när det kommer in i butiken kan man komplettera med Octarin Komplement (kryddor, påsar.. tillbehör helt enkelt) och Octarin Doft (eteriska oljor)
Bra idé med Natur i alla fall!
Det där är väldigt svårt, jag har inga riktiga konkurrenter. Det som finns är webbutikerna som fokuserar på fina flaskor och det är ju.. Sen finns lush, det är ett företag jag verkligen gillar. Det har en lättsam och lite komisk stil. Man får känslan av att de är ärliga. De har tecknade serier på sin sida! Det får nog bli lite mellanting. Jag gillade tanken på fantasy. I väldigt lagom dos så klart.
Jag har faktiskt två modellbilder jag gillar:
http://helenashenna.se/bilder/produktbilder/special.jpg
http://helenashenna.se/bilder/produk...r/special2.jpg
Vanliga människor, bara lite finare.
Hur som helst ska det bli lite glatt och unikt.