Citat:
Ursprungligen postat av tartareandesire
Exakt, det är ofta komplicerat och sällan värt besväret att göra detta. Dock tror jag och hoppas att företag blir mer medvetna om att säljare ofta beter sig på det här viset. De flesta jag arbetat med har sökt medarbetare på egen hand och absolut inte nappat på liknande erbjudanden. De oseriösa gallras oftast ut per automatik med tiden men tyvärr får de med sig en pengapåse.
|
Ja jo fast nu har ju företaget en väldigt hög omsättning och de får massvis med positiva kommentarer från b la idg som satte de på listan över mest framgångsrika internet entreprenörer.
Det är bara tråkigt enligt min mening när företag som livnär sig på fula sätt har en bra fasad utåt mot allmänheten som säger "Åh vad underbart detta ser ut!". Kanske är det den gamla vanliga avundsjukan. Att man blir irriterad när det går bra för någon annan, en som inte förtjänar det.