Visa ett inlägg
Oläst 2009-12-03, 03:27 #5
Paginas Jakobsson Paginas Jakobsson är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Jul 2009
Inlägg: 144
Paginas Jakobsson Paginas Jakobsson är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Jul 2009
Inlägg: 144
Standard Kämpande mindre nätverk

Citat:
Ursprungligen postat av Thomsson Visa inlägg
Nu har jag äntligen fått tag på dom. Dom har för några veckor sedan utlovat utbetalning dagen efter, men så blev det självklart inte.

Sen idag fick jag som sagt tag på dom. Och dom bortförklarar sig med utlandsresa samt att dom missuppfattat det hela.

Inte nog med det, så drar dom bort det mesta. Läs här:

"Mediet har i perioder juli-oktober (begge inklusive) 2009 registreret 3184 leads fra 2180 IPer, Af disse leads er kun 1648 fra unikke IPer, eller lidt over 50%, - dette er lavt. Af 3184 leads er de 230 allerede annullerede som en del af automatisk dublet fjernelse.

En del leads registreret fra samme IP er lavet med stort mellemrum i tid (vi snakker trods alt om et 4 måneders interval). Dvs. at der i disse tilfælde ikke er tale om misbrug.

Der er imidlertid stadig 885 leads, der er foretaget med meget kort tidsinterval. Disse er alle et resultat af det incentivized modus operandi pointsites kører efter. En del (ca 15%) af disse er allerede annulleret, men af hensyn til annoncørene er vi nødt til at annullere de resterende forced leads.

Det betyder at yderligere 744 leads annulleres
"
Kul att jag får veta det här först nu.. Finns det något jag kan göra? Mer än att varna alla om att Adfair inte är ett seriöst affiliatenätverk!
Du bör väl i så fall varna för annonsören. Adfair får inte heller betalt för annullerade leads och sales. Adfair kan vara lite kärva med betalningen och det tror jag beror på tillfälliga likviditetsproblem. Och det kan i sin tur delvis bero på deras ambition att betala ut enligt 45 dagarsregeln. Vid flera tillfällen har jag fått betalt trots att annonsören inte betalat Adfair. Det har jag fått reda på via omvägar. De har med andra ord valt att ta hela den ekonomiska risken för att behålla goda relationer med (vissa av?) sina publishers.
Paginas Jakobsson är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat