Klarade millennium-buggen
|
|
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
|
|
Klarade millennium-buggen
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
|
10 timmar låter väl lite, jag tror det tar betydligt längre tid med den funktionalitet du räknade upp. räkna minst 2-3 dagar dvs 16-24 timmar. Ska du ge fastpris så ska du ha betalt för ALL tid du lägger ned på kunden, dvs du ska även räkna med att det tar tid me införsäljning, förhandling, kravspecificering, möten, demonstrationer, support, utbildning.
Tar du betalt på löpande räkning så bör du inte ta mindre än 600 SEK/tim + moms. Tar du fastpris så ska du räknamed ett högre timarvode, kanske 50% mer exempelvis 900 SEK/tim.
När du arbetar på fastpris kan du sätta vilket pris som heslt som du tror kunden är villig att betala, du bör ta reda på hur mycket kunden egentligen tjänar på att anlita dig, dvs vilket faktiskt värde har ditt arbete för kunden. Om kunden tjänar 100 000 SEK på att du hjälper dem så kan du gott begära 50 000 SEK även om det bara innebär att du behöver stoppa i en sladd i vägguttaget. Därför är det viktigare att kunna "maskera/dölja" den verkliga arbetsinsatsen i fastprisuppdrag än i uppdrag på löpande räkning. Men detta är en skön kost som det tar många år innan man lär sig hantera. Viktigt är att kunden ALLTID måste bli nöjd med din insats i relation till vad de betalar. Annars får du aldrig några fler uppdrag hos den kunden.
När du arbetar på löpande räkning och debiterar per timme ska du alltid redovisa de faktiskt arbetade timmarna för kunden. När du debitrar mot fastpris ska du ALDRIG redovisa antaklet faktiska arbetstimmar för kunden (för då kan de räkna hur mycket du tjänar per timme på att jobba med fastpris och då kommer de att pruta ned detta, och då har du ju inte vunnit något på att ta den betydligt större risken med fastpris).
För att räkna ut ett minsta timarvode så kan du räkna så här:
Lön för nybakad 20 åring: 22 000 SEK/mån
Arbetsgivaravgifter/egenavgifter: ca 32% av bruttolön
Pensionsavsättning: 17-35% av bruttolön
Totalt: 22000*12,2*(1+33%+17%) dvs 22000*12,2*1,5 dvs 402 600 SEK. Detta är den årliga lönekostnaden inkl lönebikostnader.
Sen har du et tantal fast akostnader för datorutrustning, kontor, marknadsföring, resor, utbildning/kompetensutvcklingskostnader, redovisning, revisor, bankkostnader, litteratur (böcker och tidningar), och andra administrativa kostnader. Dessa bör du inte underskatta då de alltid finns med, de uppgår till minst 125 000 SEK/år.
Nu är du uppe i 527 600 SEK, det kallas din självkostnad.
Sen ska du lägga till finansiella kostnader som risk för kreditförluster, vinstmarginal i företaget m.m. En enkel tumregel kan vara att dividera 527600/0,7 dvs 753 714 SEK så får du en rimlig uppfattning vad du behöver i årsintäkt för att kunna leva på din verksamhet.
Nåväl nu är då frågan vad du ska debitera per timme för att nå denna årsintäkt.
En bra tumregel är att du aldrig kan räkna med mer än 1200 timmar debiterbar tid, dvs den tid som du kan fakturera kunder för under ett år. Du kanske jobbar 1740-1800 timmar men det försvinner en massa tid i forma av den tid du lägger ned på administration, försäljning, marknadsföring, kompetensutvckling, semester m.m.
Din självkostnad blir då 527 600 SEK/1200 timmar dvs 440 SEK/tim.
Om du nu tar 753 714 SEK och delar med 1200 så får du fram vad du bör ha som genomsnittligt timarvode sett under en längre tid. dvs 628 SEK/tim + moms.
Om du jobbar mycket med fastprisuppdrag så kan man tänka efter hur många sådana typ-uppdrag man hinner med på ett år om man enbart jobbar med dem och att de är ungefär lika omfattande i antal timmar.
Om du exempelvis behöver lägga ned 3 dagar på att slutföra ett uppdrag och 2 dagar för specifiocering av krav och förhandlingar så innebär det att varje sånt uppdrag "kostar" 5 dagars arbete. Fem arbetsdagar innebär 40 timmar (5 dagar*8 timmar), ta då 1200 timmar och dela med 40 så får du fram att du maximalt klarar att genomföra 30 såna uppdrag per år.
Det innebär i sintur att varje uppdrag bör ge i snitt 753 714 SEK/30 dvs 25124 SEK + moms i intäkter.
Detta är exempel som jag hoppas du tar till dig och räknar på men nu har du fått en bra indikation och några formler på vad du behöver debitera för att kunna leva på din verksamhet.
Senast redigerad av Conny Westh den 2009-12-02 klockan 04:42
|