Citat:
Ursprungligen postat av Undoredoo
Håller med. Någonstans på vägen tycker jag även att användbarheten har kommit i skymundan tack vare den extrema floran av socialiseringsfunktioner. Jag kan inte annat än att förundras över detta när man under en artikel har upp emot 15 ikoner för att dela, kommentera, spara hit och skicka dit.
|
Sant, tror just den biten handlar om den ständiga otakten i vad utvecklare kan skapa och vad användare verkligen eftersträvar. Det kvittar om det gäller en ensam utvecklare eller ett stort företag om det går att göra så ska det göras. Otakten förr var väl åt andra hållet och med web 2.0 så kom nätet mer i takt med vad användare alltid velat se mera av. För interaktivitet med chat, forum, möjlighet att påverka innehåll är ju inte direkt något som bara plötsligt dök upp för några år sedan. Och nu vill man ta igen för allt och det blir bara för mycket
Ska bli intressant att se vad som kommer att menas med 3.0. Hoppas det kommer gälla alltmera valfrihet gällande media, med tjänster som Spotify, Voddler etc.