Medlem
|
|
Reg.datum: Apr 2007
Inlägg: 182
|
|
Medlem
Reg.datum: Apr 2007
Inlägg: 182
|
Egentligen skulle du kunna driva ärendet först till Kronfogoden, bestrider hon fakturan så går det vidare till Tingsrätten. Vilket kan vara väldigt nyttig erfarenhet som är bättre att få när det gäller små belopp än när du sitter med ett stort projekt och många fler arbetstimmar som du vill ha betalt för - då kan det vara riktigt väl investerad tid o pengar att redan ha gjort ett sådant ärende.
För när det är ett belopp under ett halvt basbelopp (ett basbelopp är 42000) så går det som småmål vilket gör att om motparten vinner kan dom inte som i amerikanska filmer kräva dig på massor av advokatkostnader utan småmål har man endast rätt att kräva ersättning för 1 timma rådgivning av advokat som motsvarar ca 1000 kr.
Det du riskar:
300 kr i Kronfogdens kostnad
450 kr att ta ett ärende till Tingsrätten
Din tid det tar dig att skriftligt och ibland muntligt redogöra för Tingsrätten.
Om Tingsrätten kräver muntlig förberedelse skall den ske på den som kravet står emot, där du måste närvara alternativ kan få gå per telefon.
|