Medlem
|
|
Reg.datum: Aug 2009
Inlägg: 188
|
|
Medlem
Reg.datum: Aug 2009
Inlägg: 188
|
Angående hela diskussionen om fälgar och hemköp.
Jag arbetar för en webbyrå som skapar hemsidor och system åt kunder. Angående konkurensen så borde det inte vara något problem. Om en webbyrå skapar webbshops åt kunder så är det ju knappast förbjudet att öppna en webbshop. Det är ju som att säga att en NCC byggare inte får starta en butik för att förra veckan byggde han en åt en kund.
Konkuransen är ju vad tjänsten GÖR, inte att SKAPA tjänsten.
Tjänsten jag kommit på är en webbtjänst, den kan jämföras med typ mailchimp(nyhetsbrev) eller google analytics(statistik). Om jag underlättar för folk med sina hemsidor genom en tjänst så är det ju knappast konkurans med skapandet av hemsidor.
Om vi kan komma överens om att det faktiskt inte är förbjudet, kan vi då försöka fokusera på vad en rimlig uppdelning är? Ska man dela äganderätt eller ska man kräva provision? Hur mycket provision isf? Om utvecklingen rör sig om 1-2 månader vad är rimligt då att han får som kompensation?
Senast redigerad av marcuslind den 2009-11-08 klockan 01:01
|