Visa ett inlägg
Oläst 2009-11-01, 20:24 #9
BarateaUs avatar
BarateaU BarateaU är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Nov 2007
Inlägg: 2 648
BarateaU BarateaU är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
BarateaUs avatar
 
Reg.datum: Nov 2007
Inlägg: 2 648
Eller bara om man managerar en sida = master over the web.
Ta mig som ett exempel, är inte vass på kodning, de är grekiska för mig, visst jag kan till viss del ändra lite osv men då är det bara den "logiska" delen i skallen som får jobba. Inte för att jag "kan" koda.


Men jag har fortfarande ett dussintal sidor, vissa med en viss inkomst och visas är torra som sahara när de kommer till cash.
Så jag managerar, har domäner, kan "installera" script som alla andra också kan, husserar på olika hotell osv.

Men jag kan inte se mig som en riktig webmaster, inte att blanda ihop med master degree i webben.

Men dagens webmasters är som sagt inte som de var för 5-10år sen. Idag behöver jag som web intresserad person inte kunna apache, nix, koda html, php, css, in och utantill. Idag krävs de bara att du skall ha ett intresse och att du har 150kr på fickan per år mer eller mindre, Skaffa ett hotell och en domän, sen kan du skaffa wordpress och byta logga om du är fena på mspaint. Och sen kan du blogga om dina akvarie fiskar och installera ett halvautomatisk plugin som tar hand om adsense koden så du kan få några deniros.
BarateaU är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat