Ämne: Google Wave
Visa ett inlägg
Oläst 2009-10-19, 13:12 #8
soft soft är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Mar 2009
Inlägg: 41
soft soft är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Mar 2009
Inlägg: 41
Citat:
Ursprungligen postat av grinditwp Visa inlägg
Wave är dock större än en simpelt IM-klient.
Wave är utmärkt för att samarbeta i större projekt t.ex. Att vara en IM-klient är nog inte direkt tanken, snarare just en "ersättare" eller utökning av den traditionella e-posten.

Jag har testat Wave ett tag nu och måste säga att det fungerar riktigt smidigt. Dock ser jag fram emot utvecklingen. Det behövs mer för att det ska vara riktigt användbart.
Jag har även ett Wave-konto och försökt testat så mycket som möjligt. För mig har det känts som en slags gigantisk moln-mailklient där alla "mail" är en stor forumtråd.

Jag kan absolut se potentialen i skolmiljö/arbete. Hade absolut behövt detta verktyg till allt grupparbete, brainstorm vi gjorde på högskolan i fjol där alla fick maila skit fram och tillbaka i en enda röra.

Men vad jag menade i mitt förra inlägg var att jag inte ser potentialen att den även ska ersätta IM... (om det nu inte kommer stöd för Wave i ett externt program) då jag inte vill "chatta" med mina vänner i en Wave-tråd som blir oändligt lång.
soft är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat