Jag borde inte nämna "framtidsäker" då det egentligen inte finns inom elektronik, och speciellt inte datorer. Men det finns några riktlinjer som du bör uppfylla för att hålla priset nere och få en så bra dator som håller så länge som möjligt:
- Lägg pengarna på grafikkort, minne och processor. De resterande komponenterna i datorn kommer inte vara en flaskhals för spelandet.
- Sikta in dig på en DualCore och inte QuadCore processor. Få spel använder fler än 1 kärna och det är således bättre att ha två snabba än 4 som är långsammare.
Jag skulle sikta in min på följande dator:
http://www.komplett.se/k/config.aspx...SystemId=10161
Men välja till grafikkort:
ASUS Radeon HD 4850 512MB GDDR3 PCI-Express 2.0, 2xDVI, HDMI, HDCP +999.00
Datorns totala pris blir då 5994kr och jag har svårt att tänka mig att du kan få en mycket bättre speldator inkl operativsystem för det priset. Ett annat förslag är att om du ändå tycker mitt tips låter bra, så lägg några hundralappar till och få 4GB minne istället för 2GB minne. Det skulle endast kosta dig 411kr till och det är värt pengarna.