Citat:
Ursprungligen postat av Filip
Mycket bra bloggpost där!
Den använder jag gärna när vi ska hjälpa våra affiliates till att tjäna mer pengar!
|
Tack, bra om den kommer till användning. Och kanske vidareutvecklas.
Citat:
Ursprungligen postat av since73
Tack för tipset elofsson!
Fick dock ett problem...den trackar bara gruppID:n och inte användarID:n.
Varför detta? Är det inte bara att byta ut UNIQUE_ID mot i princip vad som helst?
|
Så sant, jag var bara intresserad för egen del att tracka användargrupper. Men jag antar att det går att modifiera lite om man vill tracka användar-ID. Har inte kollat på hur den feeden ser ut men den bör vara likvärdig.
Citat:
Ursprungligen postat av since73
I och för sig... jag testade att klicka på min annons (som bara ger pengar per SALE). Så det kanske är därför det inte fungerade? Den registrerar bara när pengar av intjänats via klick på den? Jag klickade ju bara vilket inte ger någonting..
|
För användargrupper trackar den klick även om de inte är betalda... Vet som sagt inte hur det fungerar med tracking för användar-ID.
Edit: Kollade feeden nu, för användar-ID trackas inte klick... Du måste köra grupper för att göra det du vill, det vill säga tracka klick efter klockslag.