Jag har fobi för sprutor och tänker hålla mig så långt borta från vårdcentralerna som möjligt. Det är inte värt det psykiska lidandet - då blir jag hellre sjuk med feber ett litet tag.
Citat:
Ursprungligen postat av StefanBergfeldt
Sannolikt kommer han att klara sig utan problem, men vi ska inte glömma att några få faktiskt blir riktigt sjuka, och ett fåtal (är det två?) har faktiskt dött. Dock har det väl varit personer med nedsatt immunförsvar, men vi vet ju inget om sonen i fråga.
|
Mjo, samma personer som skulle dött av vilken influensa som helst. Influensan kommer varje år (och muteras vartannat år), så ska vi vaccinera hela befolkningen med två års intervall? Det låter superdyrt.
Varför har man förresten beställt hem dubbelt så många grisinfluensavaccin till Sverige som antalet invånare?