Visa ett inlägg
Oläst 2009-10-01, 05:32 #5
Gustavs avatar
Gustav Gustav är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 3 171
Gustav Gustav är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
Gustavs avatar
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 3 171
Att skriva ett sådant avtal som du tänkt göra skadar inte. Men det mesta finns redan reglerat i lagen. Du har ansvar att rensa bort material i samma stund som det kommer till din kännedom att det är upphovsrättsskyddat.

Har du inget uppsåt att tjäna pengar på upphovsrättskyddat material samtidigt som du gör ditt bästa för att rensa bort eventuella överträdelser, så kan du känna dig ganska trygg.


Vad gäller friskrivningsavtal så kan du aldrig friskriva dig från lagbrott. Ett sådant avtal brukar upprättas mellan två företag som har en affärsrelation. Exempelvis så kan en bredbandsoperatör friskriva sig mot kund från eventuella avbrott. Men du kan aldrig utforma ett sådant avtal så att det omfattar en tredje part som aldrig har godkänt avtalet. Har upphovsmannen inte godkänt ditt friskrivningsavtal så är det inte giltigt.
Gustav är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat