Visa ett inlägg
Oläst 2009-09-11, 07:37 #18
WoxAnYv WoxAnYv är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Dec 2008
Inlägg: 84
WoxAnYv WoxAnYv är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Dec 2008
Inlägg: 84
Citat:
Ursprungligen postat av Alex Visa inlägg
Det skulle även förstöra webbläsares "kom ihåg lösenord"-funktion. Den kollar efter ett form med ett password-field i. Finns inte det behandlas det inte som en inloggning.

Nä, använd type="password"!
En annan sak med att om den förstör webbläsarens "kom ihåg lösenord"-funktion är att då är folk benägna att ta och välja ett simplare lösenord med. Vilket gör att det är större sannolikhet att man kan gissa sig till lösenordet.

Själv använder jag slumpgenererade lösenord mha Keepass (http://keepass.info) till allt. Även "oviktiga" siter och där tillåter jag webbläsaren att spara lösenorden. Men om inte funktionen för att spara lösenordet skulle finnas så skulle jag troligen inte använda mig av så komplicerade lösenord utan som majoriteten av folket på nätet ett och samma simpla lösenord till allt.
WoxAnYv är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat