Visa ett inlägg
Oläst 2009-08-25, 02:16 #36
Jonas Jonas är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Feb 2004
Inlägg: 3 364
Jonas Jonas är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Feb 2004
Inlägg: 3 364
Citat:
Ursprungligen postat av Spindel Visa inlägg
Stor betalansering? Rör sig ju om ett total på 1500 användare och då skulle jag tro att ungefär hälften är inaktiva användare som har tröttnat på att använda tjänsten pga. dåligt utbud och dålig programvara. Enligt Voddler har man investerat över 90 miljoner kronor på tjänsten. Jag tror att det är en ren lögn. Förmodligen har man haft dåligt med pengar, slängt ihop en XBMC-baserad tjänst för att ha något att visa upp när de träffar riskkapitaliser.

Felet med XBMC är att det är utvecklat för ett helt annat ändamål. Voddler är video-streaming, inte ett media center där man samlar lokalt sparade filer; så som bilder, videos, musik. Upplägget på Voddler blir ju lätt rörigt när det kommer vara mer än låt säga 2000 filmer. Och att inte kunna använda musen med sin dator är ju pinsamt, oavsett om tjänsten är tänkt att användas med tangentbord/fjärrkontroll.

Tycker allt att man borde ha kommit längre innan man lanserar en beta.
OM du läser på lite om det hela: Musstödet kommer att komma, det dröjer pga vissa problem.

Och XBMC är främst utvecklat för Xbox1, där man streamade från en annan dator i nätverket, innan man lade det på maskinen. Det är inte samma hastigheter i Voddler dock.
Läser man i deras forum så lovar dom att en gränssnitts uppdatering kommer att ske och man kommer få möjligheten att välja gränssnitt (skin) också.

Har du läst på om detta innan du klagar, visst det verkar vara en hopplock för att locka investerare men jag håller tummarna för tjänsten.
Jonas är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat