 |
Medlem
|
|
Reg.datum: Mar 2005
Inlägg: 145
|
|
Medlem
Reg.datum: Mar 2005
Inlägg: 145
|
Skall man erbjuda ett gratis webbhotell så tycker jag inte att man skall ha så avancerade tjänster utan enbart basic, varken utrymme eller bandbredd behöver vara i närheten av vad man betalar för på vanliga webbhotell, tror att det kan finnas en stor marknad för folk som vill publicera en första sida för släktförskning, kontaktsida för ett nystartat företag, mindre föreningar samt yngre personer som inte kan beställa på vanliga hotell eftersom de är minderåriga.
Satsa då hellre på att ha omfattande manualer, instruktioner, utbildning på hur Agda 50år kan göra en smidig startsida för att kunna komma i kontakt med släkningar eller annat. Tror att man kan gå ganska långt och ha detta som en instegsfas i webbranschen.
Kanske kolla upp ett samarbete med ett ordinarie webbhotell, så när Agda, företaget vill växa ytterligare så går det att göra en naturlig övergång till detta.
Tror att många vill komma igång men känner att det är ett för stort åtagande att välja ett webbhotell för ändamålet, kan ju vara allt från att man saknar pengar, inte kanske känner att man är smart nog att ställa frågor till etablerade supporttekniker.
Finns några exempel i detta forum som sågar andra vid fotknölarna bara att man inte är bekant om alla begrepp, Script och andra nymodigheter.
Sedan så kan det vara svårt att få lönsamhet i detta men om du är hungrig nog att kunna få med dig sponsorer som är villiga att backa upp gällande hårdvaror och pengar till ett par anställda så tycker att du skall prova på detta.
Så genom att gå ut på exempelvis WN och stämma av marknaden tycker jag är ett bra första steg.
|