Citat:
Originally posted by crazzy@Nov 17 2007, 22:58
Har problem med min externa Western Digital Elements på 500gb. När jag försöker komma åt vissa filer får jag "Input / Output Error". Disken är formatterad i ext3 och körs under linux. Har testat diverse hjälpmedel såsom: fsck, System Rescue Linux, gParted och Ontrack EasyRecovery. Jag får inte på något sätt fram några av dem skadade filerna. Ungefär 1/3 av alla filer är oåtkomliga. Någon som har nåt förslag på vad jag kan göra?
|
Gör image på allting. Du kan även testa och montera hårddisken intei din dator, om det är fel på elektroniken som gör att man kan ansluta hårddisken till USB.
ext3 är lite jobbigt filsystem, det är svårt att göra undelete på filer med det filsystem. Dock är fs:et journalförande.