Nykomling
|
|
Reg.datum: Nov 2007
Inlägg: 2
|
|
Nykomling
Reg.datum: Nov 2007
Inlägg: 2
|
Hej
Vi, Seat24, försöker DEFINITIVT INTE lura affiliate. Varför skulle vi göra det? Det skulle ju vara vansinne att lura samarbetspartner! Vi är ett seriöst bolag och har väldigt hög etik och moral. Att försöka lura någon skulle förstöra fruktansvärt mycket mer än vi skulle tjäna!!
Vår lågprisflygtjänst har varit avstängd i nästan 6 månader pga tekniska problem hos vår leverantör av tekniken. För ca 1 månad kopplade vi på den igen. Om det mot förmodan skulle vara något teknisk problem med denna så ska vi definitivt fixa det. Jag fick ett samtal av Tradedoubler i fredags eftermiddag då de berättade om Mikael Robertssons frågeställning. Eftersom det är helg så har det varit svårt att analysera detta, våra tekniker jobbar inte på helgerna.
Dock så förstår jag inte varför du, Mikael, inte kontaktar mig direkt när du misstänker något sådant här. Då hade vi säkert svaret redan nu...dvs om vår lågprisflygtjänst fungerar eller inte! Jag har kontaktat dig tidigare för att vi ska ha ett bra samarbete, så mina kontaktuppgifter har du;-) Nu fick jag inget veta förrän i fredags eftermiddag då jag precis skulle sätta mig på flyget från HEL till STO (och det var Tradedoubler, Ulrik som ringde mig...eller rättare sagt, han lämnade ett meddelande och jag ringde upp). Svårt att hinna få fram ett svar på fredag eftermiddag ang detta, men jag kan lova att bollen redan är i rullning hos oss.
Bör också påpeka, eftersom Mikael skriver att många bokningar förmodligen är lågprisflyg, att lågprisflygen står för knappt 10 % av vår försäljning!! Det är FAKTA! Kunderna upplever inte att lågprisflygbolagen har så konkurrenskraftiga priser när man väl ser RYAN AIR i samma sökresultat som t ex British Airways eller SAS och det skiljer kanske bara 500 kr...Man vet då att man måste ta sig till Skavsta eller liknande...och sedan landar man på en sämre belägen flygplats + alla övriga tillägg som RYAN AIR tar t ex kostnad för bagage osv.
Svaret på detta hoppas jag vi får under början av nästa vecka.
Mvh
Marléne Wallberg
Marknadsdirektör, Seat24
|