Citat:
Originally posted by qraze@Jul 27 2004, 23:42
Antar att vi helt enkelt har olika uppfattningar om vad användarvänlighet är.
Ok, alla kan inte se frames men frames kan underlätta oerhört för en användare och fler och fler browsrar klarar av frames. Sökmotorerna indexerar en sida med frames lika bra som en utan.
Att en användare hela tiden kan navigera sig fram, söka, etc oavsett om han är längst ner på en sida eller lämnat förstasidan är ju viktigt för användarvänligheten. Där är frames en bra lösning. Visst, man kan lösa det med javascript, etc men min personliga åsikt är att fler har problem med javascript och då måste man ju inkludera detta i alla sidor också.
Vet inte hur många som handlar på datorbutiken.com men om det hade varit ett problem, borde inte datorbutiken.com gjort något åt det då ?
Jag hade absolut gjort det om det var så att folk inte klarat av att se vår hemsida på ett korrekt sett.
Nåja, det är i alla fall min ståndpunkt nu klockan 23.41. Får väl se om jag tycker samma sak imorgon.
God natt!
|
Hmm, okej. Jag vill veta hur frames kan underlätta "oerhört" för en användare. Vad kan du åstadkomma med frames som jag inte kan åstadkomma med en sida utan frames ur användarsynpunkt.
Hur löser du när google hittar din "meny.html" och din "hoger.html", eller vad du nu kallar dem, separat och presenterar resultat för den som söker på ett mystiskt sätt. Sen om nu surfaren klickar på resultatet så måste du ha gjort massa javascript för att vidarebefodra användaren vidare till rätt ram.
På vilket sätt tror du att frames bidrar till att en användare ska hela tiden navigera sig fram? Frames är bara ett medel att åstadkomma en sak, och samma sak kan åstadkomma med andra medel. Om du tycker att en snygg meny med bra översikt är bra för navigeringen så kan du åstadkomma det utan ramar också.
Huruvida ramar är ett "problem" ligger i datorbutikens intresse att lista ut. Problemet är att för att förstå om det är problem så måste de använda sin kognitionskompetens + eventuell input från användare + kostnad.
Vad jag kan se är deras sida rätt komplicerad och den som har byggt den har varit ram-narkoman. De folk gör idag i tabeller har de gossarna gjort med ramar. Dvs. det skulle kosta multum att ändra på. Nu fungerar det, och vem fan fågar röra något som rullar. Sen tror jag också att den där "eventuell input från användare" är ganska liten. Jag har verkligen inte ork att sätta upp ett mail till datorbutiken, eller för den delen någon annan, varje gång jag ser något som stör mig. Jag tror också att många känner likadant och orkar inte bry sig. Inte minst för att man 80% av gånger man gör det, i all välmening, får ett ilsket svar i still "sköt ditt".
Det är bara att man blir irriterad när man sitter på semester, vikarien ringer och säger: "disken på vår server är full, jag måste ha en ny, vad ska jag köpa" och jag kan inte bläddra på deras sida och maila honom länken till den exakta produkten jag vill att han ska beställa.
Ja men tur är så använder inte alla frames, så jag kan leta upp produkten någonannastans o visa. Men om det är så bra, varför använder inte ALLA frames? Ja, då skulle man inte hitta något alls. Varje referens i ett mail till en produkt skulle innehålla flödesschema "Öppna huvudsidan, klicka på produkt, klicka på blabla... "
Ja, det går delade meningar om det är en stor sak eller liten. För Datorbutiken handlar det om rätt mycket kosing också.¨Sen kan det vara milion andra politiska skäl varför det är så (Det är kanske så att VD-ns pojke har designat sidan från början och ingen vågar säga att det suger).

Men återigen, detta är bara spekulationer.
Nåja, ni får ursäkta för att jag skriver av mig så här sent på natten. Man gillar ju att somna till ljudet av tangentbord, inte sant?
/Zoran