 |
Har WN som tidsfördriv
|
|
Reg.datum: Jul 2004
Inlägg: 1 335
|
|
Har WN som tidsfördriv
Reg.datum: Jul 2004
Inlägg: 1 335
|
Kan meddela att jag satt i samma sits själv när jag var 17. Latjade ihop en liten reklamsida och slängde upp under en känd mobiltelefontillverkares adress, dock med felstavad domän för att få type-ins. Gick kalas och jag tyckte jag gjort ett smart drag.
Efter nån månad kom det en rejäl bunt papper som visade sig vara en stämning på 100.000€ för varumärkesintrång, vilket jag tyckte var helt obefogat. Nu på senare tid inser man verkligen vilken miss man gjorde. Jag skulle bli måttligt glad om nån tjänar pengar på en felstavning av nått av mina projekt.
Jag slapp dock undan med kostnaderna för deras advokat (vilket iofs sved det med) men jag lärde mig en läxa. Så jag håller med Gustav (och andra) att en ordentlig tillsägelse vore på sin plats alt. ett mindre skadestånd. 220.000kr leder till att vi får ännu en ekonomiskt krossad person istället för en duktig utvecklare som tagit lärdom av sina misstag.
That's my opinion :]
|