Citat:
Ursprungligen postat av Internet Sweden
Idag är drygt hälften av världens totala mängd registrerade domäner registrerade i spekulativt syfte
|
Du har givetvis rätt men det pekar endast på ett systemfel i grunderna för domänamns- och dns-systemen. Antingen måste det ske en ändring eller så kommer domämnamnssystemen med namn.tld att förändras till något annat.
Citat:
Originally posted by -Internet Sweden@Nov 14 2007, 22:07
Eller franska varumärkesinnehavare som låter sina jurister driva kampanj mot hundratals domännamnsinnehavare under com och net pga av en orsak - deras domännamn slutar på lon och så hävdar de varumärkesintrång pga namnlikhet.
|
Källa till detta?
Citat:
Ursprungligen postat av Rooster
Ingen som funderar på om reportern som kom med detta avslöjande har någon koppling till domännapparen?? Som sagt... vad kostar det att få sådan reklam på aftonbladet?? :-)
Smart marknadsföring tycker jag... inte så etiskt korrekt men smart..
|
Han kan ju även framstå som en skojare....