För er som inte har företag så är ju
NIX ett bra alternativ.
Det är bara SvD som ringer då och då och erbjuder mig gratis tidning mot att jag betalar utdelningskostnaden. Då jag påpekar att jag har NIX och frågar varför de ringer mig så svarar de att alla nummer de ringer skall vara kollade mot NIX. de har dock köpt telelistan och ej kollat den själva.. Jag påpekar detta varje gång men de ringer efter 6 månader igen ändå..
På jobbet ringer diverse office* företag varje vecka och alla vill boka in ett kundbesök, t.o.m. svaret "den tjänst ni erbjuder är inte aktuell för oss och ett kundbesök är slöseri med både er och min tid" hjälper. de frågar om de kan ringa igen om ett par månader.
Då ber jag dem att skicka ett email med deras kontaktuppgifter och säger att jag kontaktar dem om det skulle bli aktuellt i framtiden.. (som om det skulle hjälpa..) De återkommer om ett par månader trotts att deras produkt inte är användbar för oss.