Citat:
Ursprungligen postat av Xamda
Citat:
Ursprungligen postat av EmilIsberg
Rent generellt skulle jag undvika alla företag i IT-världen där det finns sådana lagar och regler att företag kan krävas att lämna ut kunduppgifter med stöd i lag.
|
Vilken del av världen skulle det inte finnas sådan lagstiftning menar du? Rättsvårdande myndigheter världen över har oftast rätt till sådan information. Vad som är intressant är om det är en fungerande rättsstat som informationen finns i och om man kan överklaga beslut.
|
Mmm, det var lite min poäng också att det är mycket svårt att hitta företag där inte myndigheter kan få tillgång till uppgifter för sitt eget bruk.
Det jag dock ser att jag missade var att det borde vara möjligt att hitta företag som inte lämnar ut uppgifter till kundens myndigheter och företagets myndighet inte kan bli tvingade att lämna ut uppgifter.
Exempelvis är Schweiz fortfarande att anses som neutrala? Finns det webbhotell där som har liknande principer som bankerna med nummerkonton utan ägarinformation?