 |
Supermoderator
|
|
Reg.datum: Nov 2003
Inlägg: 2 655
|
|
Supermoderator
Reg.datum: Nov 2003
Inlägg: 2 655
|
Lite off topic;
Jag fick tidigare i år ett föreläggande från Skatteverket till mitt företag där jag fick uppge specifik information angående några domännamn, deras historik samt hur de förvärvats m.m. eftersom det var av betydande vikt i deras ärende rörande en utredning av ett annat företag/privatperson.
Kan tillägga att jag inte hade haft något med den personen att göra så de kontrollerade gissningsvis bara informationen för att täcka upp eventuella intäkter från en domänförsäljning för denne. Så för er som tror att sådant inte förekommer; tänk om.
Att vi lever i ett övervakat samhälle är väl inget nytt och att det nu sker på bred front genom generell insamling av data är föga förvånande utan snarare ett givet steg i utvecklingen från Skatteverkets stora satsningar på att hitta skattesmitare på nätet.
|