Visa ett inlägg
Oläst 2007-10-23, 07:34 #10
StefanBergfeldts avatar
StefanBergfeldt StefanBergfeldt är inte uppkopplad
Bara ett inlägg till!
 
Reg.datum: Sep 2004
Inlägg: 1 535
StefanBergfeldt StefanBergfeldt är inte uppkopplad
Bara ett inlägg till!
StefanBergfeldts avatar
 
Reg.datum: Sep 2004
Inlägg: 1 535
Det är inte humor, det är ett mynt med två sidor.

Dels vill du ha reklam på en sida med 10000 unika besökare per dygn, under en längre period (antar att vi inte kör tävlingen på några timmar utan kanske en vecka) och detta ställer du alltså upp med ett pris i en tävling för. Priset är värt runt en tusenlapp. Dessutom (fast det har egentligen inte med saken att göra) använder du detta som en lagerrensning.

Haken som marknadsbanken söker är ju att du får reklam riktigt billigt.

Den som tycker detta är för bra för att vara sant har med stor sannolikhet inte en sajt med 10000 unika besökare per dygn.

Jag driver själv ett mindre community med ca 100 unika besökare per dygn, och för mig skulle detta vara oerhört intressant. Hade jag haft 100 gånger fler besökare så hade jag lätt kunnat fixa den här tävlingen med mina reklamintäkter. Jag hade säkerligen inte haft några problem att få fram en sponsor heller.

Är du intresserad av att köra på mitt lilla community, så hör av dig via PM
StefanBergfeldt är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat