Visa ett inlägg
Oläst 2007-10-21, 17:27 #1
PKazes avatar
PKaze PKaze är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Nov 2003
Inlägg: 287
PKaze PKaze är inte uppkopplad
Medlem
PKazes avatar
 
Reg.datum: Nov 2003
Inlägg: 287
Någon som har koll på hur det är med moms på annonser som man säljer (har alltså en svensk enskild firma)? Här är tre olika scenarier:

1) Svensk site, svenskt företag köper annons. Helt klart ska 25 % läggas på annonskostnaden.

2) Svensk site, utländsk företag (från Australien) köper annons. Vi har lagt på 25 % moms. Är det rätt, eller räknas det som en export?

3) Engelsk site som riktar sig till besökare och företag utomlands (men siten drivs alltså av oss i Sverige). Utländskt företag köper annonsplats. Ska 25 % moms läggas på priset, eller räknas det som export?

Jag har kollat på nätet, men inte hittat något exakt. Jag skulle kunna ringa skatteverket, men nu är det helg och jag hoppas kanske att få ett snabbare svar här.

Grunden till min frågeställning är för man inte ska lägga på moms på export. Men blir det skillnad om företaget som köper annons ligger i ett land som är med i EU?

/Peter
PKaze är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat