Medlem
|
|
Reg.datum: Jul 2007
Inlägg: 99
|
|
Medlem
Reg.datum: Jul 2007
Inlägg: 99
|
Hoppas att ingen tar illa upp, men en del kommentarer under tråden verkar inte vara genomtänkta, inklusive de från proinet (kjette?).
Proinets agerande är så oprofessionellt som det kan bli, av flera anledningar:
1. Om det står i servicevillkoren att daglig backup ingår i priset man betalar så spelar det ingen roll om man betalar 40 spänn, eller 40 öre för den delen. Det är så barnsligt att påstå att man inte kräva mycket för 40 spänn, serviceavtal är serviceavtal.
Dessutom innebär inte daglig backup att man bara tar backup på filer utan kontinuerliga återställningstester.
2. Proinet saboterades, det är sant, men av vem?
De drabbades väl inte av "force majeur", dvs. krig, naturkatastrof, osv, som kunde förklara skadans omfattning, utan av hackers?
Alla webbhotell borde ha skydd mot attacker av det slag som drabbade Proinet. Oavsett vad man betalar så är det oprofessionellt att inte kunna skydda kunddata.
3. Att Proinet betalar en massa pengar för att återställa backup är inte av goodwill eller seriösitet, utan att för att kunna behålla kunderna. För vilken kund skulle anlita ett webbhotell som inte lyckas använda sina backuper?
Om de inte spenderar pengar för at lösa problemet är det steget konkurs, eftersom namnet Proinet kommer innebära ett webbhotell som inte har lyckats skydda kunddata, och återställa backuper som de tar betalt för enligt serviceavtalet.
|