Citat:
Ursprungligen postat av StefanBergfeldt
Fast när du har o istället för ö i URLen, fattar då Google att du menar ö?
Har du däremot oe så fattar sökmotorn. Inte lika snyggt för det mänskliga ögat dock.
Lämplig lösning: Ha båda, med en 301-redirect från ena.
|
En 301-redirect talar om att sidan har ersatts av den andra och kommer inte att användas eller synas i något sökresultat. Det är därför helt meningslöst att ens implementera detta.
Angående oe, ae och aa så används inte dessa längre. De fetmarkeras inte i sökresultatet och ger inget mervärde för sökaren.
Citat:
Ursprungligen postat av fabian
Wikipedia har svenska tecken i URLen, sök på åmål t.ex. och kolla i serpen, det ser snyggt ut. Dock blir det rätt fult i firefox, men snyggt i explorer.
Så
Svenska sidan:
Svenska: webmaster.se/sponsrade-lankar/
Engelska: webmaster.se/en/sponsored-links/
Engelska sidan:
Engelska: webmaster.co.uk/sponsored-links/
Vad tror ni om detta?
|
Det ser bra ut.
Det enda allternativet är att skriva om URL:er som Wikipedia gör i så fall, men adressen till sidan har väldigt liten betydelse i hur den placerar sig i sökresulatet. Dessutom är dessa omskrivingar snygga i sökresultatet men extremt fula att läsa av i adressfältet.
Att ersätta ö med o, och å och ä med a är enligt mig det bästa sättet.