Citat:
Ursprungligen postat av martine
Citat:
Ursprungligen postat av htiawe
|
Det finns ingen anledning varför man inte alltid skulle kunna använda utf-8. Se bara till att allt är rätt inställt.
Omskrivningar med -koder är otympliga, omoderna och oöversiktliga och låter dessutom dokumenten svälla upp i storlek helt i onödan.
Jag skulle snarare varna för att använda -koder. Använd standardmässig XML, XHTML och HTML med teckenkodning utf-8 och specificera teckenkodningen i varje fil – annars kommer det förr eller senare bli fel på något sätt.
(Teckenkodningen utf-8 är fastlagd som standard för xml, css och många andra format, t.ex. xhtml eftersom det är en form av xml. Dessvärre krävs fortfarande nästan alltid en teckenkodningsdeklaration eftersom de flesta klienter inte automatiskt antar att css, xhtml och xml är utf-8 om det inte anges.)
|
Gzip-komprimering är väl idellt till detta om man är orolig för stora textfiler..?