Citat:
Originally posted by Polis_ttt@Oct 7 2007, 15:39
När det gäller produkter som är öppen förpackning, använd etc. så anser jag att man kan ta ut en återställningsavgift samt också låta kund betala för returen.
|
Har man inte förverkat sin ångerrätt om man har öppnat förpackningen?
Hur som helst så återkommer jag till samma företag när jag ska handla IT-prylar. De har hyggliga priser, men är inte överdrivet billiga. Däremot har dom låg leveranskostnad, snabba leveranser, bra kundtjänst.
Dessutom råkade jag beställa fel vara en gång. Helt och hållet mitt fel, jag slarvade och köpte fel. Jag ringde och frågade vad jag skulle göra. Så länge jag inte hade öppnat förpackningen (vilket jag inte hade) så var det bara att beställa en ny vara (rätt) och sedan skicka tillbaka den felaktiga, med den postavi som de skulle skicka per post. De stog alltså till och med för returfrakten, vilket jag aldrig hade kunnat tro.
Det är sånt som gör att jag inte ens jämför priser längre.
Ska man berätta vilket företag det är? Om inte får någon moderator redigera, men Dustin Home är det.