Visa ett inlägg
Oläst 2004-07-12, 08:17 #6
Roberts avatar
Robert Robert är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 2 103
Robert Robert är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
Roberts avatar
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 2 103
Citat:
Ursprungligen postat av jozomannen
Citat:
Ursprungligen postat av TjörnDesign
Citat:
3. De använder title till sina länkar, samma slinga "search engine optimization" som de använder överallt annars. Räknar inte det som spamm när man använder den titeln på 10 st länkar på första-sidan?
CODE *
Search Engine Optimization Inc. has the solutions!


Tillåtet. Title är till för att blinda surfare med talsyntesprogram skall förstå länken (samma som "alt" nedan. Dock räknas inte "Title" taggen som jag har förstått det av Google annu, men vem vet.

Men om man använder samma ALT text och TITLE på alla bilder och länkar, räknas inte det som spamm då? Det kan ju bli ganska många bilder och länkar på en sida.
Det finns väl 3 sätt att se på vad som är ok och inte ok:

1) Goggle "gillar inte det". Betyder oftast i SEO sammanhang att google inte belönar detta positivt, dvs den bryr sig inte och det finns ett annat sätt att göra det på som ger mera i seo sammanhang.

2) Google anser det vara spam. Betyder just att du blir "bestraffad" på något sätt; spamfilter eller -xxx positioner i sökresultatet etc.

3) Google gillar det. Som det låter, bara pluspoäng här.. =)


Så om denna site har kod som google inte gillar behöver inte betyda att man måste ifrågasätta varför dom ligger 1:a. De kanske redan blir bestraffade för något de har gjort, visst, men det positiva är övervägande, tex att den har väldigt mycket inbound links.
Om man tänker logiskt; google bör inte straffa sidor som använder sig av tex för många keywords då det är ett vanligt "svensson" fel, utan det google gör är att INTE premiera detta. Däremot vissa saker som uppenbart är fusk och har krävt någon insats utöver det vanliga kan den "bestraffas" via spamfiltret etc.

Jag tror sökmotorer som har någon form av bestraffningssystem försöker straffa det uppenbara fusket, inte det som folk gör av "misstag" =)
Robert är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat