Visa ett inlägg
Oläst 2007-10-04, 10:05 #17
mattiaseriksson mattiaseriksson är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Sep 2007
Inlägg: 4
mattiaseriksson mattiaseriksson är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Sep 2007
Inlägg: 4
Citat:
Originally posted by andi@Sep 27 2007, 10:59
Lite frågor från en okunnig, men om jag fattat det rätt så är memcached bra för data i databasen som inte ändras så ofta? Om SQL-satserna ofta är olika så är det väl heller inte någon större idé att använda memcached eller?

Hur pass mycket avlastning blir det för databasen om man använder memcached? Några som använt det som har lite siffror? När är det bra, när är det mindre bra?

Skulle man kunna använda memcached för filer som man läser in i PHP-script också? Så att man inte behöver läsa filen från disk varje gång?
Vi sätter aldrig någon timeout, istället invaliderar vi berörda cacher då vi sparar ner till databasen... på så sätt så körs det ALDRIG mer select-frågor än nödvändigt.

Ett av grundskälen till att använda memcached är att det skalar upp en sajt bra, databasen blir inte mer lastad med select-frågor för att man utökar med fler webbservrar.

Funkar sjukt smidigt att lägga på ett cachelager då man kör java, bara att använda AOP och köra en cachehanterare runt logik-lagrets klasser med interfaces.
mattiaseriksson är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat