Visa ett inlägg
Oläst 2004-07-08, 11:31 #9
TD Supports avatar
TD Support TD Support är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: May 2004
Inlägg: 8
TD Support TD Support är inte uppkopplad
Nykomling
TD Supports avatar
 
Reg.datum: May 2004
Inlägg: 8
Citat:
Jag förstår TradeDoublers problem, men jag förstår också Mats problem. Det här skulle väl kunna ordnas genom att TradeDoubler gör en spärrfunktion som man kan sätta på eller av, för annonsörer som inte vill finnas på samma sajt som sexrelaterad reklam. Vi affiliates väljer ju vilka program vi vill medverka i och kan ju inte "drabbas" av några annonser vi inte vill ha. Vilka affiliates som är aktiva i ett sexrelaterat annonsprogram finns ju hämta från den vanliga statistiken och det borde väl sen gå att spärra dessa från ansökning till dom som har valt att inte finnas på samma sajt som sådan reklam.
Hej Bengt! Tack för dina förslag. I och med att TradeDoubler idag finns på 16 europeiska marknader och hanterar ett antal miljarder databastransaktioner i månaden så kräver varje förändring ganska omfattande ingrepp i databaer och system. Med språkanpassningar och valutor får vi dessutom multiplicera arbetet gånger 16. Kostnaderna för förändringar av det slag som du tar upp är således höga och vi utvärderar därför alltid en förändrings potentiella avkastning jämfört med andra förändringar. Än så länge har TradeDoubler inte beslutat sig för att prioritera din föreslagna funktionalitet men om/ när det inträffar så kommer vi meddela detta till samtliga affiliates och forum.



Citat:
Ok, det svaret kan jag "köpa" även om jag tycker att det är tråkigt.

En annan liten fundering, vart "drar ni gränsen" för ett porrföretag?
Om jag exempelvis drev en kondomshop, är det också en porrbutik?
Eller om jag drev en sida typ Boxman men även hade en del erotikfilmer?

Anledningen till att jag funderar på detta är att jag diskuterar annnonsering med ett antal tidningar och det vore intressant att veta vart ni står i frågan.

// Mats
Hej Mats, Vi drar gränsen vid pornografiskt material. Det är eller kan vara en hårfin gränsdragning varför vi gör en bedömning från fall till fall. Exempelvis godkänner vi annonsörer och annonsplatser inom områden som dejting, sex&samlevnad samt som i ditt exempel försäljning av kondomer. Hör gärna av dig till oss med en förfrågan så gör vi en bedömning på detta specifika fall: [email protected].


Mvh
TradeDoubler
TD Support är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat